Działanie kantorów internetowych polega na sprzężeniu ich systemów z systemami banków, dzięki czemu klienci mogą spokojnie przesyłać wybraną przez siebie walutę między kontami bankowymi a kontami danego kantoru internetowego. Przed zarejestrowaniem się w danym serwisie rekomendowane jest wcześniejsze odwiedzenie strony kantoru internetowego, a następnie zorientowanie się, z iloma bankami on współpracuje. Im większa liczba banków tym bardziej zaawansowany jest system danego kantoru internetowego, a także jakość współpracy z bankami stoi na wyższym poziomie.
Przede wszystkim rekomenduje się przejrzeć strony internetowe wybranych wcześniej kantorów internetowych, a następnie poczytać o tym, co firmy mają do powiedzenia w kwestii swojej wiarygodności. Mogą różnych dodatkowych aspektów, które będą wpływały na podniesienie ich wiarygodności. Niektóre firmy w swoim stosują zasadę rozdzielnego księgowania środków klientów , a także spółki, która operuje serwisem. Dzięki temu pieniądze klientów nie są inwestowane w czasie oczekiwania na daną wymianę, nie finansują również działalności danej spółki. Serwis jest wstanie zapewnić także pełne pokrycie środków, co oznacza, że zanim nastąpi wymiana pieniędzy, każda ze stron transakcji musi zagwarantować odpowiednie środki na jej realizację, czyli przelać właściwą kwotę na pokrycie transakcji.
Bardzo ważna jest również kondycja firmy handlującej walutami, o pozycji firmy, a także jej kondycji finansowej świadczy zgromadzony kapitał zakładowy oraz wartość realizowanych obrotów. Należy również sprawdzić formę prawną danej firmy, jak długo kantor internetowy działa na rynku, a także jaką liczbę osób zatrudnia. Wymienione Informacje powinny być widoczne na stronie danego serwisu w łatwo dostępnym miejscu.
Należy mieć również świadomość, że w najlepszych kantorach internetowych stosowane są identyczne zabezpieczenia technologiczne jak te w bankowości elektronicznej. Kantor internetowy powinien przede wszystkim weryfikować tożsamość użytkownika, a także mieć certyfikat Extended Validation SSL, co pozwoli klientowi na operacje oraz transakcje, które będą realizowane są za pomocą szyfrowanych danych. Ponadto bardzo często stosowane są również dodatkowe zabezpieczania np. w postaci kodów SMS.
Trzeba pamiętać, że co prawda kantory internetowe nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, jednak zobowiązane są do regularnego raportowania efekty swoich działań do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Należy wiedzieć, że jest to drugi po Ministerstwie Finansów organ administracji państwowej, który jest odpowiedzialny za zapobieganie wprowadzania do obrotu finansowego wartości majątkowych, które mogą pochodzić z nielegalnych albo nieujawnionych źródeł.